Nowoczesne źródła ogrzewania domu

Nowoczesne źródła ogrzewania domu

Koszty ogrzewania domów jednorodzinnych są coraz wyższe. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się alternatywne źródła ogrzewania. Najbardziej popularne są obecnie pompy ciepła.

Pompa ciepła: co to jest?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które do ogrzewania wykorzystuje energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Pompa ciepła może czerpać niezbędną do ogrzania domu energię z:

  • wód gruntowych;
  • powietrza;
  • ciepła geotermalnego.

Z uwagi na miejsce, z którego pompy ciepła pobierają energię dzieli się je na: pompy powietrzne, gruntowe i wodne. W Polsce najbardziej popularne są powietrzne pompy ciepła. Montaż pomp ciepła to najlepszy sposób na znacznie obniżenie kosztów ogrzewania.

W jakich budynkach montuje się pompy?

Zdecydowanie najczęściej na montaż pomp ciepła decydują się właściciele nowych domów. Często decyzja o montażu pompy ciepła jest podejmowana przez nich już na etapie projektowania domu. Nie oznacza to jednak, że montaż pomp ciepła nie jest możliwy w starych domach. Rozwiązanie to sprawdzi się jednak tylko w tych domach, które przeszły modernizację.

Montażem pomp ciepła zajmuje się obecnie wiele firm. Warto jednak wybrać taką, która oferuje nie tylko montaż, ale także serwis pomp ciepła oraz dobór pomp ciepła. Jeśli chodzi o dobór pomp ciepła to odgrywa ona kluczową rolę w zapewnieniu domownikom komfortu cieplnego. Wydajność pomp ciepła jest bowiem bardzo różna. Serwis pomp ciepła powinien odbywać się co roku. Serwis pomp ciepła jest usługą płatną.