Kleje silikonowe i ich specyfika
Przeglądając popularne kleje montażowe dość szybko możemy natrafić wśród nich na silikon sanitarny. W jego przypadku mamy zresztą do czynienia z rozwiązaniem znanym nawet tym osobom, które zwykle nie wiedzą, czym są kleje przemysłowe i do czego służą. Warto dowiedzieć się więc czegoś więcej na jego temat.
Rodzaje silikonów sanitarnych
Silikon sanitarny jest przeważnie dostępny w sprzedaży pod dwoma, różniącymi się między sobą postaciami. Na pierwszy plan wysuwa się tak zwany silikon kwaśny, choć w sprzedaży dostępny jest także silikon neutralny. Silikony sanitarne kwaśne wydzielają kwas octowy w procesie utwardzania, wydzielają więc charakterystyczny zapach sprawiający, że nawet laicy nie mają problemów z ich rozpoznaniem. Są odporne na wilgoć, sprawdzają się przy tym znakomicie nawet w bardzo wysokich temperaturach. Niestety, klej sanitarny może wywoływać korozję niektórych metali. Nie jest też przeznaczony do tego, aby spoinować za jego pomocą wapno oraz tynki mineralne.
Silikon sanitarny neutralny nie wydziela zapachu w procesie utwardzania. Przylega dobrze do większości materiałów, a do tego jest znany z tego, że nie przyczynia się do powstawania korozji. Połączenia wykonane przy jego pomocy są mocne i elastyczne, jest też odporne na warunki atmosferyczne na czele z promieniowaniem UV.
Zastosowanie silikonu sanitarnego
Silikon sanitarny zwraca na siebie uwagę ze względu na odporność nie tylko na detergenty, ale również na pleśń oraz grzyby. Znajduje zastosowanie podczas klejenia szkła, sprawdza się jednak znakomicie również w odniesieniu do ceramiki, porcelany, a nawet drewna. Nie należy stosować go przede wszystkim do spoinowania tworzyw sztucznych. W takim przypadku na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka innych klejów montażowych, które poradzą sobie znacznie lepiej z tym zadaniem.