Zarządzanie informacją o obiekcie budowlanym

Zarządzanie informacją o obiekcie budowlanym

Cyfryzacja wkracza do coraz większej liczby obszarów naszego życia. Nie ominęła także budownictwa. Modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) czyli w skrócie BIM to pojęcie, które od pewnego czasu w branży budowlanej pojawia się coraz częściej.

Jakie informacje gromadzi?

BIM wykorzystują w Polsce przede wszystkim architekci. Warto jednak wiedzieć, że BIM przydaje się także właścicielom i zarządcom budynków. Technologia BIM pozwala na zaprojektowanie budynku, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań danego inwestora.

Technologia BIM stosowana jest przez coraz większą liczbę dobrych biur projektowych. Ogromnym plusem jest to, że technologia BIM zapewnia dostęp do bardzo wielu informacji o budynku w rekordowo krótkim czasie. To jeden z powodów, dla którego technologia BIM budzi coraz większe zainteresowanie projektantów.

BIM modele: jakie zawiera informacje?

BIM model to niezwykle pojemna baza danych o obiekcie. BIM model pozwala na wirtualne budowanie budynku. Można więc wybrać najbardziej korzystne rozwiązania. Co ważne, BIM model jest narzędziem skonstruowanym w taki sposób, że już na etapie wykonywania robót można do niego wprowadzić wszelkie wprowadzone w projekcie zmiany.

Modele BIM dostępne są dla każdej firmy, która bierze udział w realizacji danego obiektu. Modele BIM sprawiają więc, że obieg informacji między poszczególnymi wykonawcami jest znacznie sprawniejszy. Modele BIM przyczyniają się więc do optymalizacji kosztów, wspierają każdy etap budowy.