Podstawowe zalety pompy do ogrodu

Podstawowe zalety pompy do ogrodu

Jak już sama nazwa wskazuje taka pompa do wody nie wymaga zalania. Pompa powierzchniowa – zwana też nawierzchniową lub po prostu ogrodową – to jedna z najczęściej wykorzystywanych pomp w ogrodzie (na przykład do podlewania drzew, trawników czy kwiatów). W praktyce oznacza to, iż może znajdować się poza zbiornikiem wodnym. Z tego powodu cieszy się sporą popularnością. A to jeszcze nie wszystko. Atutami przemawiającymi za wybór takiej pompy jest spora ilość zalet, którymi się ona charakteryzuje. 

Po pierwsze – duża elastyczność

Pompa do wody powierzchniowa charakteryzuje się dużą elastycznością w zakresie umiejscowienia. Można ją przenosić z miejsca na miejsce, ale także – jeżeli jest taka konieczność – zamontować w określonym i stałym miejscu w ogrodzie. Jest to możliwe dzięki jej zwartej budowie oraz stosunkowo niewielkiej wadze (od 5 do 35 kilogramów).

Po drugie – łatwość obsługi

Pompa ogrodowa powierzchniowa jest niezwykle prosta w obsłudze. Wystarczy doprowadzić do niej wodę ze źródła przy użyciu węża ssącego, a po włączeniu pompa w sposób samodzielny opróżni wąż z powietrza i zassie odpowiednią ilość wody. Przy tak prostym działaniu nie ma potrzeby posiadania specjalistycznej wiedzy. 

Po trzecie – szybkość i bezproblemowość

Pompa do wody powierzchniowa ma jeszcze inne istotne zalety – a mianowicie szybkość i bezproblemowość. Do jej uruchomienia wystarczy zaledwie kilka chwil. Dodatkowo – co także nie jest bez znaczenia – ten rodzaj pompy jest bezawaryjny, a jej czas działania można liczyć w długich latach.

Czy zatem pompa powierzchniowa ma jakieś wady? W tym przypadku warto wskazać na jedno ograniczenie. Otóż poziom wody nie może być niższy niż 7 metrów poniżej poziomu gruntu (co wynika z tego, iż maksymalna wysokość ssania takiej pompy wynosi właśnie 7 – 8 metrów). Jeżeli będziemy trzymać się tej zasady, to pompa powierzchniowa posłuży nam długie lata.