Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy?

Pompa do wody powierzchniowa to jedno z najlepszych rozwiązań do podlewania drzew, kwiatów i trawników w przydomowym ogrodzie. Taka pompa do wody nie potrzebuje zalania wodą, dzięki czemu może być umieszczona w dowolnym miejscu, poza zbiornikiem wodnym. To czyni z niej bardzo uniwersalne urządzenie, które cieszy się sporą popularnością.

Jednak aby spełniła wszystkie swoje zadania, to musi spełniać określone warunki. Jak zatem wybrać najlepszą pompę i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Po pierwsze – materiał wykonania

Jednym z najlepszych rozwiązań jest to, aby pompa powierzchniowa była wykonana ze stali nierdzewnej lub odpowiednio mocnego tworzywa sztucznego. Takie materiały zapewnią bezawaryjne działanie pompy bez względu na upływ czasu.

Po drugie – wąż przyłączeniowy

Pompa ogrodowa powierzchniowa pobiera wodę za pomocą węża ssącego. Dlatego też tak istotne jest to, aby dobrać wąż z odpowiednia końcówką. Dlatego też jeszcze przed zakupem trzeba sprawdzić średnicę króćca przyłączeniowego, która w większości przypadków wynosi od 2,5 do 5 centymetrów. Sprawdzenie tego istotnego szczegółu uchroni przed dokonaniem złego zakupu.

Po trzecie – moc pompy

Ważną kwestią przy zakupie pompy powierzchniowej jest jej moc. Aby wybrać urządzenie z najbardziej odpowiednią mocą, to trzeba sprawdzić, jaki pobór wody na godzinę jest potrzebny, aby zasilić zraszacze bądź inne ogrodowe mechanizmy podlewające. Im tych zraszaczy jest więcej – tym pompa powinna charakteryzować się większą mocą.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze pompy powierzchniowej? O zasilaniu – na prąd czy na paliwo. Pompy elektryczne są na pewno cichsze, ale wymagają odpowiedniej instalacji. Pompy spalinowe nie są pod tym względem tak wymagające, ale pracują znacznie głośniej. Ważne jest to, aby wybór pompy dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.