Dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Dlaczego warto ogrzewać dom pompą ciepła?

Tradycyjnym sposobem ogrzewania domu są kotły węglowe. Wyższe koszty zakupu węgla sprawiają, że coraz więcej osób w naszym kraju interesuje się innymi, tańszymi sposobami ogrzewania. Przybywa domów, które ogrzewane są pompami ciepła. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Alternatywne metody ogrzewania

Pompy ciepła dzielą się pod względem źródła dolnego. Tak określa się miejsce, z którego pompa ciepła czerpie niezbędną do ogrzewania domu energię. Biorąc pod uwagę dolne źródło pompy ciepła dzielą się na:

  • gruntowe;
  • typu powietrze- woda;
  • powietrze-powietrze.

Rozwiązaniem najczęściej spotykanym w Polsce są pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Nie bez powodu cieszą się one największą popularnością. Montaż pomp ciepła typu powietrze-powietrze jest mniej skomplikowany niż pozostałych typów. Jednocześnie niższe są koszty montażu. Dobór pomp ciepła to usługa oferowana przez firmy wykonujące projekt, montaż i serwis pomp ciepła. Odpowiedni dobór pomp ciepła to gwarancja, że w domu będzie ciepło.

Jakie są zalety ogrzewania domu pompą ciepła?

Montaż pomp ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Pracująca pompa ciepła nie wytwarza żadnych spalin. Nie powstaje też popiół. Pompa ciepła jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Decydując się na montaż pompy ciepła na etapie projektowania domu, można zrezygnować z budowy komina. Istotne jest też do, że do inwestycji można uzyskać niemałe dofinansowanie. Pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi. Jednak przynajmniej raz w roku konieczny jest serwis pomp ciepła.