Dlaczego praca w Niemczech nadal jest tak popularna?

Dlaczego praca w Niemczech nadal jest tak popularna?

Bezrobocie w Polsce jest określane jako niezbyt duże, może się więc wydawać, że osoby poszukujące zatrudnienia nie myślą już o wyjeździe za granicę. Tymczasem oferty pracy w Niemczech nadal zdają się cieszyć dużym zainteresowaniem, a osoby zastanawiające się nad skorzystaniem z nich nie ukrywają, że ich decyzja jest poprzedzona długą analizą. Co sprawia, że praca w Niemczech od zaraz nadal rozbudza wyobraźnię Polaków? Powodów jest co najmniej kilka.

Po pierwsze – dobre zarobki

Choć wynagrodzenia w Polsce rosną, rosną również koszty życia w kraju. Propozycje niemieckich pracodawców nadal wydają się więc atrakcyjniejsze od tych, z jakimi mamy do czynienia na lokalnym rynku. Mówiąc o zarobkach warto mieć zresztą na uwadze również to, że praca w Niemczech na niektórych stanowiskach wiąże się z wypłatą nawet kilkukrotnie wyższą niż w naszym kraju. Sztandarowym przykładem wydaje się w tym kontekście praca opiekunek osób starszych, na imponujące zarobki mogą jednak liczyć także mechanicy oraz programiści.

Po drugie – bezpieczeństwo zatrudnienia

Dobra praca w Niemczech przez lata wiązała się z pewnym ryzykiem. Nie brakowało jej, wiele osób korzystało jednak z nielegalnego zatrudnienia. Często robiono to po to, aby ograniczyć do minimum formalności.

Bywało jednak i tak, że Polacy podejmowali pracę na czarno z niewiedzy. Dziś, ze względu na nasze członkostwo w UE, nie obejmują nas już żadne limity w tym zakresie. Mamy prawo do zatrudnienia na takich samych warunkach, jak obywatele Niemiec. Pozwala to na korzystanie z oferowanego przez ten kraj wsparcia i zwiększa ochronę pracownika. Dzięki temu można myśleć o przyszłości z większym optymizmem, nie obawiając się nagłego zwolnienia lub komplikacji związanych z wypadkiem w miejscu pracy.